+98 915 308 9337 شماره سفارشات
وب سایت فروشگاه گروه عطر روحانی

مواد اولیه طبیعی در عطر سازی

مواد اولیه طبیعی از سرتاسر جهان می آید و هر کشور به تولید مواد اولیه می پردازد. یافتن این مواد اولیه برخی از اوقات به دلیل موقعیت های ژئوپولتیک کشور مبدا دشوار است.

گروه عطر روحانی ، بهترین عطر فروشی مشهد ، بهترین عطرهای مردانه ، بهترین عطرهای زنانه ، عطر و ادکلن

 مواد اولیه طبیعی از سرتاسر جهان می آید و هر کشور به تولید مواد اولیه می پردازد. یافتن این مواد اولیه برخی از اوقات به دلیل موقعیت های ژئوپولتیک کشور مبدا دشوار است.به عنوان مثال گالبانوم تنها در ایران یافت می شود و چندین سال است که عرضه آن کاهش یافته است. هنگامی که این ترکیبات در دسترس نیستند، خانه های عطر می بایست جایگزینی برای این مواد اولیه پیدا کنند. 

مواد اولیه طبیعی در دو دسته بندی متفاوت قرار می گیرند: 

مواد اولیه طبیعی مشتق شده از گیاهان

مواد اولیه طبیعی مشتق شده ازحیوانات

مواد اولیه طبیعی مشتق شده از گیاهان:

مواد اولیه طبیعی از سرتاسر جهان می آید و هر کشور به تولید مواد اولیه می پردازد. یافتن این مواد اولیه برخی از اوقات به دلیل موقعیت های ژئوپولتیک کشور مبدا دشوار است. به عنوان مثال گالبانوم تنها در ایران یافت می شود و چندین سال است که عرضه آن کاهش یافته است. هنگامی که این ترکیبات در دسترس نیستند، خانه های عطر می بایست جایگزینی برای این مواد اولیه پیدا کنند. 

گل ها:

با اصالت ترین گل ها بدون شک گل های رز و یاس و همچنین گل مریم و زنبق هستند، اگرچه رایحه زنبق از گل گرفته نمی شود و از زمین ساقه یا همان ساقه های زیرزمینی این گل گرفته می شود. پس از آنها، سایر گل هایی که به صورت مداوم از آنها استفاده می شود گل های بنفشه (اغلب به دلیل برگ های آنها)، بهار نارنج (یا نرولی)، گل میموسا ، نرگس و اسطوخودوس است و البته نباید یلانگ یلانگ که خاستگاه آن اقیانوس هند است را از خاطر برد. امروزه اغلب اوقات اسانس های این گل ها کمابیش با ترکیبی از مولکول های عطری مصنوعی به خوبی بازسازی می شوند و از این طریق قیمت آن کاهش داده شود. 

میوه ها:

میوه ها عمدتا در عطرهای میوه های مرکباتی مورد استفاده قرار می گیرند. آنها خانواده بویایی مرکباتی را تشکیل می دهند که در Eau de Cologne بسیار یافت می شود. این میوه ها شامل گونه های مختلف لیمو و پرتقال می شود. اسانس باطراوت و ناب لیمو که از پوست این میوه گرفته می شود در Eau Fraiche ، کلون های مردانه یا نت های گلی بسیار استفاده می شود. سایر میوه ها اغلب محصولات مصنوعی هستند. 

گیاهان: 

گیاهان فراوانی وجود دارند، از درختان با ارزش گرفته تا گیاهان علفی. از بخش های مختلف یک درخت یا درختچه استفاده می شود، همانند پوست یا چوب (دارچین، چوب صندل، سدر، راش، گایاک)، صمغ ها (بخور، مر حجازی، بنزوئین، لابدانوم) یا حتی خزه هایی که بر روی پوست درخت رشد می کند (خزه اوکموس). گیاهان یا به طور کامل مورد استفاده قرار می گیرند (رز ماری) برای برگ هایشان (گیاه نعناهندی، شاه پسند)، برای ریشه هایشان (علف وتیور، زنجبیل) یا برای دانه هایشان (هل ، گشنیز، لوبیای تونکا)

مواد اولیه طبیعی مشتق شده ازحیوانات:

از میان ترکیبات اولیه ای با منشاء حیوانی، می توان به مشک ، کاستوریم، زباد، عنبر (نهنگ عنبر) اشاره نمود. امروزه، تمامی ترکیبات اولیه با منشاء حیوانی ممنوع هستند: عطرسازان از روش بازتولید استفاده می کند.

Musk:

مشک حیوانی در گذشته از غدد مقعدی آهوی ختن نر گرفته می شده است. اما چیزی که ما اکنون آن را می بوییم بازتولید آن است.

Ambergris:

سازندگان عطر از عنبر برای تثبیت رایحه های فرار استفاده می کنند. این ماده در روده های نهنگ عنبر تشکیل می شود. سَرپایان بزرگی (از جمله سیپیاها، هشت پاها و ماهی های مرکب) که معمولا خوراک نهنگ های عنبر می شوند، در شکل گیری بخش هایی از این ماده در داخل روده این حیوان نقش مهمی دارند. برخی از اوقات پوزه نوک تیز این سراپایان، دیواره های روده این حیوان را سوراخ می کنند و این موجب ترشح ماده ای موم از آن می شود. عنبر شناور شده به صورت طبیعی توسط نهنگ عنبر دفع می شود و یا پس از مرگ این حیوان و در هنگام تجزیه شدن بدنش، خارج می شود. 

Castoreum:

کاستوریم ماده ای معطر است که از غدد داخلی سگ آبی ترشح می شود. کاستوریم ماده ای چرب و براق است که این حیوان از آن برای براق کردن خز های بدن خود و محافظت از خود در مقابل تهاجم های خارجی استفاده می کند. سگ آبی در ماه ژانویه که خز آن دارای زیباترین حالت ممکن است شکار می شود. خز بدن این حیوان بسیار ارزشمند است و کیسه های نگهدارنده این غدد در درجه دوم اهمیت قرار دارد. کاستوریم یک تثبیت کننده عالی برای ترکیبات عطری به حساب می آید این ماده رایحه ای گرم با نت حیوانی و نزدیک به رایحه چرم ایجاد می کند که عطرسازان از آن در ترکیبات شرقی استفاده می کنند.  

Civet:

زباد حیوان کوچکی از خانواده زَبّادان است که دارای وزن متوسط 20 کیلو گرم است. این حیوان کیسه ای هلال شکلی در نزدیک اندام های تناسلی خود دارد که از خود زباد ترشح می کند، ماده ای نرم، خمیر مانند و دارای رنگی بژ یا قهوه ای با بویی بسیار قوی. این ماده هنگامی که با سایر ترکیبات ادغام می شود شخصیت تند و تیز خود را از دست می دهد و به عطر، رایحه ای گرم و اغواکننده می بخشد.

Beeswax:

این ماده از زنبور عسل در کندو به دست می آید و عصاره آن توسط حلال های فرار گرفته می شود و نخست ماده ای سفت ایجاد می شود و پس از آن با الکل شسته می شود تا موم خالص به دست آید.